Losem szpitala dziecięcego na Gaju zainteresował się sam minister zdrowia. Po doniesieniach prasowych o tragicznej sytuacji lecznicy dla dzieci, przysłał do Wałbrzycha swojego doradcę,Marka Janickiego,który otrzymał zadanie wnikliwego zbadania sytuacji i zdania relacji swojemu szefowi. A sytuacja była już podbramkowa, bowiem wobec braku funduszy na ogrzewanie, dyrektor szpitala Lech Niewiadomoski podjął decyzję o ewakuacji chorych maluchów do Wrocławia. Pomoc przyszła w ostatniej chwili,między innymi od prezydenta miasta i jego zastępców,którzy ze swoich prywatnych pieniędzy zakupili trochę oleju opałowego. Zareagowało też kilku innych sponsorów i na razie mali pacjenci nie marzną. Będzie im ciepło prawdopodobnie przez miesiąc. Tymczasem na terenie szpitala im. Batorego stoi niemal gotowy- i ogrzewany- budynek,który został gruntownie wyremontowany specjalnie po to,by przenieść tam małych pacjentów. Niestety, zarządu województwa dolnośląskiego nie sta
na przeprowadzkę i dokończenie adaptacji, co mogłoby kosztowa
500 tysięcy złotych. Doradca ministra Marek Janicki bardzo ostrożnie obiecał, ze minister pomoże tę sprawę rozwiąza
. - Ministerstwo zdrowia nie jest organem założycielskim tej placówki,więc nie może bezpośrednio finansowa
kosztów,związanych z jej prowadzeniem – mówił Janicki. - Niewykluczone jednak,że w tej wyjątkowej sytuacji znajdziemy jakieś rozwiązanie , które pozwoli uporządkowa
sprawę szpitala pediatrycznego. Na razie Józef Dymalski,dyrektor departamentu zdrowia w urzędzie dolnośląskim usiłuje zrzuci
odpowiedzialność za zaistniałą sytuację na poprzedni zarząd województwa. Jego przedstawiciel ,Krzysztof Prędki,obecnie sekretarz miasta w Wałbrzychu określił to jako ”bezczelność”. A widmo ewakuacji chorych dzieci nie znika...Przenosiny są wielce prawdopodobne. Tym bardziej,że minister zdrowia zadeklarował iż dołoży na ten cel z państwowej kasy 500 tysięcy złotych. Resztę ma sfinansowa
Urząd Marszałkowski. Jeśli tym razem wałbrzyski szpital dziecięcy doczeka się w końcu planowanej od kilku lat przeprowadzki to tym samym finału doczeka się też sprawa remontowanego już od 3 lat budynku przy Szpitalu Specjalistycznym nr.2
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22 marca 2024 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu zamieściła w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i realizację robót budowlanych dla zadania pod nazwą "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 na odcinku Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejKolejne chodniki w Świdnicy zostaną przebudowane. Miasto w postępowaniu przetargowym wybrało wykonawcę zadania - firmę Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych W&J Maria Chorzemska, Wiesław Chorzemski. Prace obejmą prawie 2,5 tysiąca m² powierzchni traktów pieszych. Zmodernizowane zostaną fragmenty chodników przy ulicach: Zwierzynieckiej, Sarniej, Okrężnej (na odcinku od ul. Kopernika do ul. Klonowej), Kopernika (na odcinku od ul. Jodłowej do ul. Kołłątaja), dojście do placu zabaw przy ul. Willowej oraz do budynku przy ul. Słobódzkiego 25. Lokalizacje te wskazane zostały przez mieszkańców w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.
czytaj więcej23 gminy z regionu wałbrzyskiego otrzymały dotacje na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego wręczył dziś symboliczne promesy laureatom konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”.
Dofinansowanie z budżetu samorządu województwa na łączną kwotę blisko 650 tys. zł. pomoże gminom z regionu wałbrzyskiego np. wyremontować świetlice, boiska sportowe, wybudować place zabaw, siłownie zewnętrzne, wiaty rekreacyjne czy chodniki.
Konferencja pod takim tytułem odbyła się 14 maja w Łodzi. To również nazwa programu współpracy czterech stref ekonomicznych i pięciu województw, której celem są spójne działania gospodarczo - inwestycyjne, dzięki którym pozyskane zostaną nowe projekty inwestycyjne, a co za tym idzie stworzone nowe miejsca pracy. Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Droga ekspresowa S8 jest jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km, jest prawie skończona, trwa budowa lub postępowania przetargowe na ostatnie odcinki.
Będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców regionu i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. W czwartek 28 maja 2015 o godz. 12:00 Fundacja In Situ otwiera działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”.
Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego i środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taras widokowy, sala multimedialna, trzy sale ekspozycyjne i sale warsztatowe w piwnicach, to efekt wielkiego wysiłku i znaczący moment w historii Grunwaldu. Obiekt będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców regionu i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. Działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”, to także ogromna szansa dla rozwoju Sokołowska i przywrócenia mu należytego miejsca na mapie Europy.