Filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Wałbrzychu zyska nową lokalizację. Niedawno ogłoszono, że budynek przy al. Wyzwolenia 36/38 w Wałbrzychu, który wcześniej służył jako przedszkole, zostanie przekształcony w nowoczesne centrum dydaktyczne dla studentów kierunku lekarskiego. Informację tę przekazali 27 marca prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej, oraz prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Przemiana budynku z przełomu XIX i XX wieku, który ma ponad 1800 m² powierzchni użytkowej, to część projektu rozpoczętego rok temu. Prof. Piotr Ponikowski przypomniał o decyzji sprzed roku, gdy wraz z prof. Agnieszką Piwowar i Romanem Szełemejem zdecydowano o utworzeniu filii UMW w Wałbrzychu. "To kontynuacja i kolejny krok w rozwoju Uniwersytetów Medycznych w regionie" – powiedział rektor.
Dr Roman Szełemej podkreślił znaczenie tej inwestycji dla miasta i regionu. "To istotna inicjatywa, na którą długo czekali samorządowcy z całego regionu. Ma ona ogromne znaczenie cywilizacyjne, zarówno dla pacjentów, jak i sektora uzdrowiskowego" – zaznaczył prezydent Wałbrzycha.
Planowana modernizacja budynku obejmuje stworzenie nowoczesnego centrum symulacji, pracowni biochemicznych, biofizycznych, mikrobiologicznych i komputerowych, a także sal seminaryjnych, administracyjnych oraz wypoczynkowych dla studentów. Remont, który ma zakończyć się w styczniu 2026 roku, przyczyni się do rozwoju filii i zwiększenia liczby studentów kierunku lekarskiego. "To potwierdza naszą deklarację, że liczba studentów w naszej filii będzie rosła" – dodał prezydent Szełemej.
Filia UMW w Wałbrzychu rozpoczęła już działalność edukacyjną w październiku 2023 roku, korzystając z bazy dydaktycznej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Obecnie kształci 45 studentów kierunku lekarskiego, a zainteresowanie studiami jest duże, z jednym miejscem przypadającym na 10 kandydatów. Edukacja w filii jest zgodna z programem realizowanym we Wrocławiu, a pozytywna opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej podkreśla wysoką jakość kształcenia. Filia UMW we Wrocławiu była pierwszą uczelnią w Polsce, która uzyskała zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego poza swoją główną siedzibą.
W kwietniu odbędzie się Dzień Otwarty filii UMW, zaplanowany na 18 kwietnia od godziny 10:00. Będzie to okazja do poznania uczelni przez licealistów z całego regionu, a pełna agenda wydarzenia zostanie ogłoszona wkrótce.
Źródło: um.walbrzych.pl
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22 marca 2024 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu zamieściła w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i realizację robót budowlanych dla zadania pod nazwą "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 na odcinku Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejKolejne chodniki w Świdnicy zostaną przebudowane. Miasto w postępowaniu przetargowym wybrało wykonawcę zadania - firmę Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych W&J Maria Chorzemska, Wiesław Chorzemski. Prace obejmą prawie 2,5 tysiąca m² powierzchni traktów pieszych. Zmodernizowane zostaną fragmenty chodników przy ulicach: Zwierzynieckiej, Sarniej, Okrężnej (na odcinku od ul. Kopernika do ul. Klonowej), Kopernika (na odcinku od ul. Jodłowej do ul. Kołłątaja), dojście do placu zabaw przy ul. Willowej oraz do budynku przy ul. Słobódzkiego 25. Lokalizacje te wskazane zostały przez mieszkańców w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.
czytaj więcej23 gminy z regionu wałbrzyskiego otrzymały dotacje na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego wręczył dziś symboliczne promesy laureatom konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”.
Dofinansowanie z budżetu samorządu województwa na łączną kwotę blisko 650 tys. zł. pomoże gminom z regionu wałbrzyskiego np. wyremontować świetlice, boiska sportowe, wybudować place zabaw, siłownie zewnętrzne, wiaty rekreacyjne czy chodniki.
Konferencja pod takim tytułem odbyła się 14 maja w Łodzi. To również nazwa programu współpracy czterech stref ekonomicznych i pięciu województw, której celem są spójne działania gospodarczo - inwestycyjne, dzięki którym pozyskane zostaną nowe projekty inwestycyjne, a co za tym idzie stworzone nowe miejsca pracy. Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Droga ekspresowa S8 jest jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km, jest prawie skończona, trwa budowa lub postępowania przetargowe na ostatnie odcinki.
Będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców regionu i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. W czwartek 28 maja 2015 o godz. 12:00 Fundacja In Situ otwiera działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”.
Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego i środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taras widokowy, sala multimedialna, trzy sale ekspozycyjne i sale warsztatowe w piwnicach, to efekt wielkiego wysiłku i znaczący moment w historii Grunwaldu. Obiekt będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców regionu i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. Działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”, to także ogromna szansa dla rozwoju Sokołowska i przywrócenia mu należytego miejsca na mapie Europy.