Chcą, aby każde dziecko, jeżeli tylko jego rodzice sobie tego życzą, mogło korzystać z ich oferty i aby ograniczeniem w tym nie były możliwości finansowe opiekunów maluchów. Rozmowa z Dariuszem Góralewiczem Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk”.
- Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” jest młodym przedsięwzięciem?
- Tak,zaczęliśmy swoją działalność we wrześniu 2012 roku jako jedno oddziałowy punkt przedszkolny. Po roku działalności przekształciliśmy się w trzy oddziałowe przedszkole, a od tego roku przygotowani jesteśmy do pracy z sześcioma grupami dzieci.
- Czego mogą oczekiwać rodzice zapisując dzieci do sportowego przedszkola?
- Podobnie jak w tradycyjnej placówce maluchy biorą udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych, uczą się języka angielskiego, bawią się i chodzą na spacery. Wszystkie te podstawowe funkcje wychowania przedszkolnego staramy się uzupełnić ofertą zajęć sportowo-rekreacyjnych. Dzieci uczestniczą w treningach piłki nożnej, zajęciach tanecznych i logopedyczno-rytmicznych. Część z nich korzysta z lekcji nauki pływania. Od lutego wprowadzamy gimnastykę korekcyjną z elementami sztuk walki. Przez cały rok korzystamy z wewnętrznego placu zabaw, na którym nasi podopieczni eksploatują swoje niespożyte pokłady energii.
- Czy wasze przedszkole przeznaczone jest dla dzieci ze specjalnymi predyspozycjami do uprawiania sportu?
- Oczywiście nie, ideą sportowego przedszkola jest zapewnienie jak największej ilości zabaw ruchowych. Zachęcenie dzieci do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Naszym zadaniem nie jest uczynienie z naszych podopiecznych przyszłych sportowców, tym bardziej odrzucanie kogoś, bo nie ma specyficznych predyspozycji. Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” propaguje uprawianie sportu jako środka poprawy kondycji fizycznej, służącej polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Oczywiście będziemy dumni, jeżeli to u nas będą stawiać swe pierwsze kroki przyszli Olimpijczycy.
- Na jakie zaplecze mogą liczyć rodzice w sportowym przedszkolu?
- Od trzech lat jesteśmy w ciągłej budowie lub przebudowie. W tym roku wydaje się,że zakończyliśmy ten proces. Dla potrzeb naszych dzieci oddajemy przestronne, nowoczesne sale. Mamy do dyspozycji duży wewnętrzny plac zabaw. Zajęcia sportowe prowadzone są w zmodernizowanej hali sportowej. Korzystamy z boiska szkolnego ze sztuczną murawą. Kiedy dopisuje pogoda maluchy chodzą na szkolny plac zabaw.
- Koło waszego przedszkola wybudowano nowoczesny plac zabaw.
- Tak, na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu, właśnie ukończono prace nad Sportowym Parkiem Malucha. Jestem szczególnie z tego dumny ponieważ to ja z moimi koleżankami i kolegami z UKS „Olimpijczyk” i Szkoły przygotowaliśmy projekt Parku, i namawialiśmy mieszkańców Podzamcza na głosowanie na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2014 rok. Dzięki temu w sercu Podzamcza powstał kompleks sportowo-rekreacyjny (małe boisko wielofunkcyjne, tor przeszkód i plac zabaw) dla maluchów z całej dzielnicy. Sądząc po frekwencji dzieci na obiekcie, Sportowy Park Malucha odnosi wielki sukces.
- Ogłaszacie się, że od września nie będziecie pobierać odpłatności za czesne.
- To prawda, planujemy znieść opłaty w grupach korzystających z zajęć edukacyjno-wychowawczych od godziny 8.00 do 13.00 i zmniejszyć odpłatność dla dzieci korzystających z pełnej opieki w naszym przedszkolu, czyli od 6.00 do 17.00. Mamy nadzieję, że zgodnie z nową ustawą wejdziemy w system pełnego finansowania opieki przedszkolnej przez Gminę, i będziemy świadczyć usługi w przyszłości na tych samych zasadach co przedszkola samorządowe. Naszą ideą jest to,aby każde dziecko, jeżeli tylko jego rodzice sobie tego życzą, mogło korzystać z naszej oferty i aby ograniczeniem w tym nie były możliwości finansowe opiekunów maluchów.
Dziękuje za rozmowę
Źródło: 30minut.pl
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22 marca 2024 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu zamieściła w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i realizację robót budowlanych dla zadania pod nazwą "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 na odcinku Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejKolejne chodniki w Świdnicy zostaną przebudowane. Miasto w postępowaniu przetargowym wybrało wykonawcę zadania - firmę Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych W&J Maria Chorzemska, Wiesław Chorzemski. Prace obejmą prawie 2,5 tysiąca m² powierzchni traktów pieszych. Zmodernizowane zostaną fragmenty chodników przy ulicach: Zwierzynieckiej, Sarniej, Okrężnej (na odcinku od ul. Kopernika do ul. Klonowej), Kopernika (na odcinku od ul. Jodłowej do ul. Kołłątaja), dojście do placu zabaw przy ul. Willowej oraz do budynku przy ul. Słobódzkiego 25. Lokalizacje te wskazane zostały przez mieszkańców w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.
czytaj więcej23 gminy z regionu wałbrzyskiego otrzymały dotacje na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego wręczył dziś symboliczne promesy laureatom konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”.
Dofinansowanie z budżetu samorządu województwa na łączną kwotę blisko 650 tys. zł. pomoże gminom z regionu wałbrzyskiego np. wyremontować świetlice, boiska sportowe, wybudować place zabaw, siłownie zewnętrzne, wiaty rekreacyjne czy chodniki.
Konferencja pod takim tytułem odbyła się 14 maja w Łodzi. To również nazwa programu współpracy czterech stref ekonomicznych i pięciu województw, której celem są spójne działania gospodarczo - inwestycyjne, dzięki którym pozyskane zostaną nowe projekty inwestycyjne, a co za tym idzie stworzone nowe miejsca pracy. Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Droga ekspresowa S8 jest jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km, jest prawie skończona, trwa budowa lub postępowania przetargowe na ostatnie odcinki.
Będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców regionu i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. W czwartek 28 maja 2015 o godz. 12:00 Fundacja In Situ otwiera działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”.
Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego i środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taras widokowy, sala multimedialna, trzy sale ekspozycyjne i sale warsztatowe w piwnicach, to efekt wielkiego wysiłku i znaczący moment w historii Grunwaldu. Obiekt będzie miejscem edukacji ekologicznej dla turystów, mieszkańców regionu i środowisk ekologicznym z Polski i zagranicy. Działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”, to także ogromna szansa dla rozwoju Sokołowska i przywrócenia mu należytego miejsca na mapie Europy.